Japonya’da Kadın Olmak

Son zamanlarda kadın-erkek ilişkileri her zamankinden daha çok kafamı kurcalıyor. Bunda 34 yaşında, doktora öğrencisi bir kadın olmamın ve geçen Nisan’da bir Japon’la olan iki yıllık bir ilişkimin gerisini pek de anlayamadan bitmiş olmasının etkileri elbette var. Yani konuyla kendimi bağdaştırabiliyorum.

Bunun ötesinde, son zamanlarda Japon toplumundaki hiç evlenmemiş, ama evlenmek isteyen, 30’lu yaşlarında, büyük kentlerde yalnız yaşayan ve çalışan kadınlara ilişkin tanıklığım doğrudan ya da dolaylı olarak arttı. 3 yıldır Japonya’dayım, ama kendi yaş grubumdan Japon kadınlara üniversite ve araştırma sahamdaki mahalle örgütlenmeleri gibi içinde bulunduğum ortamlarda pek denk gelememiştim; çünkü 30’larındaki Japon kadınlar ya tam-zamanlı bir işte çalışıyorlar ya da “profesyonel ev kadını” (‘sengyo shufu’) olarak evlerini çekip çeviriyor ve yarı-zamanlı işler yapıyorlar.

(…)

Kirmizi, Meric, 2015, “Japonya’da Kadın Olmak [To Be a Woman in Japan],” soL Haber Portalı, August 19, 2015, (Retrieved December 20, 2016, http://haber.sol.org.tr/blog/serbest-kursu/meric-kirmizi/japonyada-kadin-olmak-126799).

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.